Data publikacji: 2014-08-05
Na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyprodukowała 50 tys. sztuk banknotu kolekcjonerskiego na podłożu polimerowym. Wejdzie on do obiegu 5 sierpnia 2014 r. To pierwszy w naszym kraju banknot z tworzywa sztucznego.
W setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich NBP wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. Na przedniej jego stronie znajduje się portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na stronie odwrotnej wizerunek Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą) nadany Józefowi Piłsudskiemu, a także odznaka I Brygady Legionów Polskich oraz orzełek legionowy.
Banknot upamiętniający Legiony jest pierwszym wyemitowanym przez NBP z wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Zaprojektowano go jednak prawie 20 lat temu z myślą o druku na podłożu papierowym. Mimo tego zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych.
W przypadku NBP produkcja takiego banknotu jest ciekawostką dla kolekcjonerów. Polskie banknoty obiegowe zarówno te dotychczasowe, jak i zmodernizowane wykonane są na podłożu papierowym.
- Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie – mówi Marek Siwiec, prezes PWPW. - Produkcja pierwszego polskiego banknotu na tym podłożu jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, tym bardziej, że PWPW S.A. od niedawna posiada uprawnienia do druku banknotów na podłożu polimerowym.
W styczniu 2013 r. PWPW uzyskała certyfikat Guardian Printer Accreditation potwierdzający spełnianie wymagań w zakresie odpowiedniego parku maszynowego, przebiegu procesów oraz umiejętności koniecznych przy produkcji banknotów na podłożu z tworzyw sztucznych. Firm posiadających taki certyfikat jest zaledwie kilkanaście na świecie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...