Data publikacji: 2017-12-18
Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia ze Szczecina świętuje 10 – lecie swojego istnienia.
Obecnie klaster Zielona chemia to jedna z najprężniej działających tego typu inicjatyw w kraju, czego dowodem jest choćby nadanie jej w ubiegłym roku przez Ministerstwo Rozwoju Statusu Krajowego Klastra Kluczowego, który to tytuł posiada 16 klastrów w kraju, bez względu na zakres ich specjalizacji.
Klaster z siedzibą w Szczecinie powstał z inicjatywy zachodniopomorskich firm oraz przy współpracy ówczesnej Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. W jego założeniu uczestniczyło 21 podmiotów, które poszukiwały nowych możliwości rozwoju oraz szans na pozyskanie funduszy inwestycyjnych, jak też ekspansji na nowe rynki zbytu i usług.
- Nasze działania z tamtych lat przyniosły wymierne efekty. Pierwsze wspólne spotkania, warsztaty, szkolenia oraz misje bilateralne były obarczone dużą dozą niepewności, jednak dzięki zaangażowaniu osób. w tym prezesów i dyrektorów firm, szybko zaczęły się krystalizować i dawać efekty. To dzięki szkoleniom przedsiębiorcy dowiadywali się o możliwości pozyskania środków z projektów regionalnych i krajowych, to podczas warsztatów mogli poznać etapy efektywnego zarządzania czy zadać konkretne pytania urzędnikom w ich sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Klaster to wreszcie pierwsza wspólna misja bilateralna oraz wystawa na międzynarodowych targach w Kijowie w 2008 r. To również pierwsza wspólna impreza Klastra, która przyciągnęła do Szczecina ponad 500 osób, a którą była Chemika Expo. Kolejne lata działalności to poszukiwanie nowych dróg rozwoju oraz współpracy firm. To również przygotowywanie się do aplikowania po środki pomocowe dla firm uczestniczących w życiu Klastra. Tych inicjatyw na przestrzeni lat było bardzo dużo, ale miały one zawsze jeden wspólny mianownik – promowanie i wpieranie firm oraz poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii. W skrócie mówiąc było to „czyste łączenie” nauki i biznesu razem – jednego z podstawowych elementów i kierunków Unii Europejskiej – komentuje Jacek Drożdżal, prezes zarządu Klastra Zielona Chemia.
Obecnie Klaster to ponad 150 firm, 16 zrealizowanych projektów krajowych i międzynarodowych (w tym m.in. sześć projektów inicjatywy CORNET – Zielona Chemia to lider wśród Klastrów w pozyskiwaniu tych wniosków w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju); cztery projekty międzynarodowe z Komisji Europejskiej w ramach 7 Programu Ramowego, inicjatywy COSME czy BBI; jeden projekt sektorowy - badawczy wspólnie z konsorcjum naukowym i przedsiębiorcą, a także projekty bezpośrednio realizowane przez firmy związane z ich rozwojem.
- Warto dodać, że dzięki tym wszystkim projektom Klaster pozyskał m.in. dla ZUT w Szczecinie ponad 8,5 mln zł na badania oraz przyczynił się do realizacji projektów przez firmy Klastra w wysokości blisko 30 mln zł. Klaster pomagał także w promowaniu i licencjonowaniu produktów firm, które teraz realizują swoją ekspansje na rynki zagraniczne. Klaster organizuje również Międzynarodowe Forum Naukowo-Gospodarcze, podczas którego odbywają się panele dyskusyjne z udziałem specjalistów z danej dziedziny z kraju i zagranicy, warsztaty specjalistyczne, giełda kooperacyjna czy wreszcie mini wystawa firm i kół naukowych. Mamy także licznie podpisane umowy i porozumienia partnerskie, m.in. z Klastrem Chemicznym QVBB (Niemcy), HUB w Malmoe (Szwecja), Agencją Rozwoju i Inwestycji w Kijowie, Związkiem Chemików Ukrainy w Kijowie, Grodzieńskim Domem Techniki w Grodnie, MAZ Legal w Nowym Jorku, Uniwersytetem Technicznym w Berlinie oraz Polską Izbą Przemysłu Chemicznego – podkreśla Jacek Drożdżal, prezes Klastra.
Jak przyznaje celami na przyszłość kierowanego przez niego podmiotu są pozyskiwanie nowych projektów dla firm, promowanie regionu oraz firm na arenie europejskiej i światowej oraz utworzenie dwóch przedstawicielstw Klastra w Polsce oraz jednego poza granicami kraju. To również realizacja opracowanej strategii Klastra do roku 2022 (jako nieliczny z Klastrów w Polsce posiada zapisaną swoją strategię) i wreszcie udział w internacjonalizacji firm Klastra na arenie międzynarodowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...